Rahvusvahelised turniirid
Kategooria: Lisalugemine
Rahvusvahelistel turniiridel on võimalik väidelda nii keskkooliformaadis kui Briti Parlamentaarses formaadis. Kõige suuremateks võistlusteks on keskkooliformaadis WSDC (World Schools Debating Championships) ja Briti Parlamentaarses formaadis Euroopa- ja maailmameistrivõistlused.
Vali roll, kelle kohta lugemist jätkata:
Kooliõpilastele
Iga-aastane suurim ja olulisim keskkooliõpilastele mõeldud väitlusturniir on World Schools Debating Championships (WSDC) ehk keskkoolide maailmameistrivõistlused. Erinevalt tavalisest väitlusturniirist ei osale seal lihtsalt väitlustiimid, vaid riikide esinduskoondised. Esimesed keskkoolide maailmameistrivõistlused toimusid 1988. aastal ning Eesti koondis on neil osalenud alates 1998. aastast. Turniir toimub igal aastal suvel – tavaliselt juuli teises pooles või augusti alguses – ning sellel väideldakse inglise keeles ja WSDC-formaadis, mille puhul igas tiimis on maksimaalselt viis liiget, kellest korraga osalevad ühes väitluses kolm. Turniiril valitakse kandidaatide seast toimumiskoht ülejärgmiseks aastaks ning see ülesanne on WSDC üldkogul. Eestis on tavaks valida iga õppeaasta alguses koondisele peatreener, kes selgitab aasta jooksul välja, millised väitlejad peaksid saama koha Eesti esindustiimis.
Lisaks WSDC-le toimub kogu maailmas igal nädalavahetusel mõni väitlusturniir. Eesti tiimid on sageli võistelnud nii Soomes, Lätis kui ka Bratislava väitlusakadeemias.
Üliõpilastele
Eesti üliõpilastel on võimalus rahvusvaheliselt väidelda nii Euroopa (EUDC) kui ka maailma ülikoolide meistrivõistlustel (WUDC). Esimesi neist korraldatakse alates 1991. aastast ning maailma ülikoolide meistrivõistlusi alates 1981. aastast. Nendel turniiridel osalevad kaheliikmelised ülikoolide esindustiimid, seejuures peavad mõlemad liikmed esindama sama ülikooli. Nendel turniiridel väideldakse inglise keeles ning BP-formaadis. Pärast eelvoore on võimalik saada finaalvoorudesse nii EFL (inglise keel võõrkeelena), ESL (inglise keel teise keelena) või Open (ilma keelekategooriata) arvestuses.
EUDC toimub igal suvel, tavaliselt peale keskkoolide maailmameistrivõistlusi, ning WUDC igal talvel pärast jõule. Mõlema turniiri toimumiskoht valitakse samamoodi kui keskkoolide maailmameistrivõistel: üldkogu valib kandidaatide seast toimumiskoha ülejärgmiseks aastaks.
Teistelgi regioonidel on kohalikud tiitlivõistlused, näiteks Põhja-Ameerika väitluse meistrivõistlused (NAUDC), Aafrika ülikoolide meistrivõistlused (PAUDC) ja Austraalia-Aasia ülikoolide meistrivõistlused (Australs).
Peale tiitlivõistluste toimub ülikoolide korraldatud väitlusturniire kogu maailmas igal nädalavahetusel. Populaarseimad turniirid eestlaste seas on Riias (SSE Riga IV) ja Helsingis (Helsinki Open). Euroopa kõige kuulsamad ülikooliturniirid on Oxford IV ja Cambridge IV, mis toimuvad igal sügisel.
Rolli kohta sisu puudub.
Rolli kohta sisu puudub.